×

SparkTECH je nyní Eluvia

Jednou za nějakou dobu je čas na změnu. Tou dobou je pro nás 10 let a tou změnou nová značka. Nyní jsme Eluvia.

Stále poskytujeme softwarové služby stejně kvalitní, komplexní a v maximální míře zaměřené na klienta, jen pod jinou značkou. Eluvia odráží mnohem věrněji naší snahu poskytovat skvělé služby s přístupem nám vlastním. S odhodláním, že plným nasazením dokážeme každý projekt, i ten sebekomplikovanější, dostat až ke hvězdám.

Prohlédnout si web Eluvie  

Ruby

Ruby

Související technologie aneb k Ruby používáme:

- Ruby on Rails
- Sinatra
- Padrino

Dbáme nejen na technologie, ale i přenositelnost kódu a tak používáme běžné nástroje typu GIT, stejně jako dodržujeme zásady psaní přehledných kódů, tvoříme testy - unittesting atd.

Jeden z moderních a elegantních open-source programovacích jazyků, které ve SparkTECHu máme rádi, je Ruby. Tento jazyk jde cestou co nejjednodušší syntaxe, maximální čitelnosti a efektivity vývoje. V praxi tedy často vynechává zbytečnosti, jako závorky, a naopak zavádí vychytávky, které programátorovi maximálně naznačí význam kódu, který právě zkoumá. Zdrojový kód je proto snadno čitelný a tedy i pochopitelný. Někdo by řekl, že může být i self-documented, ale my zkušení vývojáři víme, že taková věc neexistuje 🙂

Podobně jako Python nebo Perl, se kterými je filozoficky velice podobný, je jazyk Ruby interpretovaný. Ke svému běhu potřebuje tzv. interpreter, nekompiluje se přímo pro jeden konkrétní procesor. Z toho důvodu jsou programy v tomto jazyce snadno přenositelné na různé architektury a počítače. Je tedy velice vhodný pro vývoj high-level aplikací, jako jsou např. různé informační a databázové aplikace. Díky tomu se stal velice oblíbeným ve světě webových aplikací.

Díky své jednoduchosti a sympatické filozofii získal jazyk ohromnou komunitu podporovatelů a fanoušků, kteří denně vytvářejí nové a ještě lepší knihovny a vylepšení. Tyto open-source knihovny pak nadšeně sdílejí se zbytkem komunity. Díky tomu je jazyk skutečně plný funkcí a prověřený miliony uživatelů.

Pokud se zaměříme na webové aplikace, doplňuje se Ruby (jako pouhý jazyk) v praxi často o framework Ruby on Rails. Ten celou Ruby filozofii krásně podtrhuje a dovádí k dokonalosti. Framework je maximálně soustředěný na produktivitu. Vývoj složitější aplikace může být otázka pouhých několika málo hodin, protože všechny nepodstatné detaily jsou už dávno vyřešeny a jsou samozřejmě stoprocentně funkční. Vývojář se tedy nezdržuje programováním nízkoúrovňových rutin, ani neztrácí půl pracovního dne na opravě nefunkčních závislostí. Vše jednoduše běhá jako po drátkách.

Sepsal Matěj, head of development a milovník Ruby